Jdi na obsah Jdi na menu
 


Želva vroubená

latinský název : Testudo marginata

Popis: Karapax je kupovitě vyklenutý, podélně protažený, u želvích miminek jsou na plastronu výrazné tmavé trojůhelníčky. Marginátní štítky (okrajové štítky krunýře) jsou zřeteně prodlouženy a mírně nahoru zahnuty (pouze u dospělých jedinců)

Zbarvení: Dalším znakem je nápadně tmavé zbarvení štítků, jejichž střed je kontrastně žlutý. Hlava i nohy jsou tmavě zbarveny.

Charakteristika: Dospělí samci jsou celkově robustnějsí, mají větší hlavu i marginátní štítky než samice.Zadní okraj je silně rozšířený a zvonkovitě vyhnutý. Vyhnutí zadního okraje, které tvoří jakousi sukýnku nad zadníma nohama a černé zbarvení je patrné teprve u dospělých zvířat. Zajímavým znakem je rovněž vyvinutý plastrální kloub mezi břišními a stehenními štítky, umožňující pohyb zadní části plastronu.Vyskytuje se u obou pohlaví.
Tuto želvu rozpoznáte od jiných druhů velmi snadno.

Potrava: Jedná se hlavně o nejrůznější druhy zelených částí rostlin - smetánky, jetele, jitrocele, vojtěšky, kopřivy, čínského zelí, apod. Výrazně menší složku potravy tvoří na kousky nakrájená zelenina - mrkev, papriky, meloun, okurka i ovoce - jablko, jahody, třešně, švestky, rybíz atd... Pouze doplňkově je podávána živočišná složka.

TOPlist